Aby móc cieszyć się ciepłem z kominka należy wybrać do niego odpowiednie paliwo. Nawet najwyższej klasy kominki nie będą dobrze działać, jeżeli będzie w nich palone wszystkim co nam wpadnie w ręce. O ile w przypadku modeli elektrycznych stosuje się jeden rodzaj paliwa, to w przypadku klasycznych kominków konieczne jest dobranie odpowiedniego opału. Najlepiej sprawdza się twarde drewno z drzew liściastych. Im bardziej suche, tym dłuższy czas palenia i mniejsze wydzielanie się sadzy, za czym idzie rzadsza potrzeba mycia szyby. Przydatnym sposobem będzie także rozpalanie w kominku, przy delikatnie uchylonych drzwiczkach - co zapewnia nam lepszy dopływ powietrza przy rozpalaniu, a także brak efektu "kotłowania się" dymu.
Na efektywność palenia w kominku wpływa również metoda ułożenia drewna. Najbardziej ekonomiczna jest tzw. metoda studni. Drewno należy układać od najgrubszego do najcieńszego. Najmniejsze kawałki należy umieścić na wierzchu wraz z podpałką. Podczas układania opału trzeba zwrócić uwagę, czy nie został zablokowany przepływ powietrza. Poprawnie ułożone drewno szybko zaczyna się palić i nie powoduje dużego zabrudzenia kominka. Każdy z naszych klientów zostaje przeszkolony z poprawnego użytkowania kominka, tak aby mógł jak najdłużej, w pełni bezpiecznie z niego korzystać.
Jedną z rzeczy mającą spory wpływ na efektywność kominka jest jego stan. Konieczne jest regularne czyszczenie, a także zlecanie okresowych przeglądów – to zapewni znakomitą trwałość kominka, a także bezpieczeństwo domowników. Ważne także jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji.